Potrebuje odľahčiť ruksak? Máme zopár tipov

Zdá sa vám, že mávate na turistike zbytočne ťažký batoh? Alebo sa chystáte na dlhší pochod a potrebujete ušetriť každý gram? Máme zopár rád, ktoré by vám mohli pomôcť. Nechoďte však do extrému a pre odľahčenie batohu zbytočne neriskujte. 
 
1. Vyberte si správny ruksak. Objem vaku voľte podľa toho, na ako dlhú turistiku idete. Na jednodňovku kdekoľvek na Slovensku po značených chodníkoch za pekného počasia vám stačí aj malý bežecký vak. Stačí, aby sa vám dnu vošla fľaša s vodou, rýchly zdroj energie, lekárnička a pláštenka. Ťahať osemdesiat litrovú opachu len preto, že ste ju niekedy dávno pre niečo kúpili a zdá sa vám kúpa malého ruksaku ako vyhadzovanie peňazí, je zbytočné trýznenie sa. 
2. Ak idete na viac dní, určite do ruksaku prihadzujete aj odmenu za celodenný výkon. Napríklad, pár plechoviek piva. Zvážte či ich naozaj potrebuje až šesť a nestačia štyri. Prípadne, len dve a po ceste si na chate kúpite čapované. Rovnako je to, napríklad, so sladkým.
 
3. Vody musíte mať vždy dostatok. Je však neefektívne mať v ruksaku tri litre vody, ak reálne vypijete liter a pol. Spraviť univerzálny odhad sa nedá, všímajte si koľko vody vám po turistike zväčša zostane a o to menej si najbližšie vezmite.
 
4. Na turistike musíte byť pripravený na všetko. Aj na to, že počas leta zažijete na jednodňovej túre všetky štyri ročné obdobia. Preto je lepšie si zbaliť do rezervy aj náhradné oblečenie. Nepreháňajte to však. Ísť nabalený na 7 hodín šliapania, ako na dvojtýždňovú dovolenku, to si koledujete o zbytočne boľavý chrbát.
5. Ak idete na viac dní a presúvate sa autom, kľudne nechajte to čo v daný deň nepotrebujete, v aute.
 
6. Investovať do turistickej výbavy sa oplatí. Funkčná mikina je nielen skladnejšia, no je aj oveľa ľahšia. A tak je to aj s doplnkami. Je síce pekné, že máte vojenskú baterku ako pamiatku na starých rodičov, no výhodnejšie je so sebou nosiť čelovku. 
 
7. Idete na viac dňový pochod, budete spať v stane a premýšľate nad tým ako budete tráviť večery? Nuž kopa kníh, herné konzoly alebo obdobné vymoženosti dneška sú doslova šialenosť. Užívajte si večernú romantiku v prírode! Ak sa však bez rôznych zábaviek nezaobídete, stiahnite si radšej ako knihy, tak hry, do mobilu a zaobstarajte si externú batériu. 
 
8. Hygiena na horách má svoje hranice. Tými je zväčša mydlo. Ak vôbec. Brať si, napríklad, hygienu na dlhé vlasy, hneď máte o niečo ťažší ruksak. Radšej si zbaľte šiltovku alebo klobúk, ktorým ten chemlónový výbuch skryjete.
 
9. Ak sa pripravujete na naozaj veľký pochod, niekoľko týždňov, či dokonca mesiacov, zvážte, či sa vám pre odľahčenie batohu neoplatí nakúpiť komplet novú výbavu. Oblečenie zvykne byť už po roku používania o niečo ťažšie, než pri kúpe. 
 
10. Noste na turistiku vždy čisté veci. V prvom rade preto, že starostlivosťou o svoju výbavu predlžujete jej životnosť, no aj pretože, že zablatené oblečenie jednoducho váži oveľa viac než čisté. 
 
11. Zaobstarajte si pláštenku na ruksak. Ak zmoknete, premkne vám ruksak aj s vecami, hneď máte na chrbte nežiadané bonusové kilá. 
 
foto: nothingbythebook.com, indietraveller.co, brewbeerblog.com, outdoorrevival.com, natureforkids.net 

Nová kniha od Joža Terema

Recenzia