Záhreb, Plitvice, Trakoščan

Jozef Terem - 4.4.2007

Chystáte sa na dovolenku do Chorvátska vlastným autom? Už teraz máte husiu kožu z dlhej a únavnej cesty? Spríjemnite si ju! Krátkym výletom, zastávkou alebo návštevou jednej z mnohých pamätihodností chorvátskeho vnútrozemia...

Ak sa do Chorvátska rozhodnete cestovať autom po trase Graz - Maribor- Karlovac, stojí vám v ceste osemstotisícové hlavné mesto Záhreb. Záleží už len na vás, či pri značke centrum skrútite volantom. Ak áno, privíta vás rušná metropola európskeho juhu s rušnou premávkou, množstvom pamiatok, ale aj povestnými cukrárňami, nazývanými slastičarna. Najväčšia kaviareň Európy - aj tak volajú svoje mesto Záhrebčania. croatia_1V centre mesta pod holým nebom čakajú na hostí stovky kaviarní. Atrakciou je najmä Tkalčičeva ulica. V nízkych starých domoch s farebnými fasádami sa nachádza množstvo barov, diskoték a reštaurácií, všade sa ozýva hudba a veselá vrava, všade cítiť vôňu pečeného mäsa a korenia. Pomedzi množstvo ľudí by sotva jablko prepadlo, ulica pripomína hmýriaci sa pestrofarebný koberec.

Historické jadro Záhrebu má tri časti - Kapitolu, centrum katolíckej cirkvi, Gradecu, sídlo parlamentu, a Dolné mesto, kde pulzuje spoločenský život. V jeho starých uliciach upútajú návštevníkov bohaté kvetinové trhy. Práve tadeto vedie hlavná tepna mesta ústiaca na Námestie bána Josipa Jelačiča. Ako pavučina sa z neho rozbiehajú úzke uličky do vyvýšeného barokového Horného mesta, kam sa dá dostať aj pozemnou lanovkou postavenou v roku 1888. Je odtiaľ nádherný výhľad na panorámu celého Záhrebu a hlavnú dominantu, majestátnu, stodesať metrov vysokú katedrálu, ktorá bola útočiskom obyvateľov mesta v čase vojen. Pohnutú minulosť tu však už vôbec necítiť. Naopak, Záhreb dnes prekypuje životom a optimizmom, ktorý návštevníkom rozdáva plným priehrštím.

Zagorje, Krapina, Trakoščan

croatia_3Množstvo príležitostí na zaujímavé výlety v sebe skrýva aj oblasť severne od Záhrebu, nazývaná Zagorje. Poetický kopaničiarsky kraj plný zelených lesov a jazier, bohatý na historické a kultúrne pamiatky, je preslávený vynikajúci m bielym vínom Chardonnay a červenou frankovkou, pýchou zagorských viníc. Neďaleko, po prechode slovinských hraníc na ceste z Mariboru smerom na mestečko Lepoglava privítajú turistov „chorvátske Bojnice" - hrad Trakoščan. Jeden z najkrajších hradov Chorvátska a zároveň aj historické múzeum sa nachádza v romantickom prostredí uprostred hôr, obklopený lesoparkom a záhradou, o ktorej známy historikjuraj Szabo napísal: „Nepoznám krajšie miesto a nikde inde sa necítim taký šťastný ako práve tu."

Po krátkej odbočke pokračuje hlavný ťah na Záhreb cez mesto Krapina. V časti Hušnjakovo v roku 1899 objavili pozostatky pravekého človeka, ktoré patria medzi najvýznamnejšie v Európe. Hoci výskumy dokázali, že predhistorický Krapinčania boli ľudožrúti, dnes rušnú a divokú minulosť pripomína iba archeologické múzeum zo sadrovými postavami pravekých ľudí a zvierat.

Josip Broz Tito a Plitvické jazerá

croatia_2Približne tridsať kilometrov na severozápad od Záhrebu leží skutočný skvost pre milovníkov agroturistiky a folklóru. Ten, kto chce spoznať tradičný život na zagorskom vidieku spred sto rokov, je v dedinke Kumrovec na správnom mieste. Udržiavané dedinské domy so slamenými strechami, drevené okná plné červených kvetov a ľudia postávajúci na verandách, poskytujú jedinečný obraz života na vidieku, ktorý vo väčšine domov pokračuje tradičným spôsobom dodnes. Dominantou je rodný dom Josipa Broza Tita, pred ktorým stojí jeho majestátna bronzová socha.

Medzi najväčšie turistické magnety chorvátskeho vnútrozemia patria slávne Plitvické jazerá, vzdialené približne sto kilometrov južne od Záhrebu. Úchvatná a na svete jedinečná sústava vodopádov a jazier je sprístupnená drevenými mostíkmi, ktoré križujú kaskády padajúcej vody. Zeleň okolitých lesov a krištáľovo čistá voda pôsobia fascinujúcim dojmom. Tento pocit graduje, ak sa návštevník ocitne uprostred trblietavej hladiny na úzkej drevenej cestičke, obklopený hukotom padajúcej vody a oslepený hmlou z vodopádu. Prekročenie hranice reality a magická sila prostredia sa zaslúžili o tom, že patrí medzi najvyhľadávanejšie.

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.