Vychytené chorvátske strediská...

Jozef Terem - 29.5.2007

Pre turistov, ktorí vnímajú dovolenku ako synonymum úteku z hektickej mestskej vravy a každodennej rutiny, predstavuje Chorvátsko šťastnú voľbu.

Malebná a rôznotvárna krajina je vhodným cieľom pre milovníkov mora, na svoje si prídu aj tí, ktorí skúmajú pamätihodnosti minulých čias, alebo vyhľadávajú prechádzku po osamotenej pláži a objavujú vitalitu mediteránskych mestečiek. Do Chorvátska som sa vybral už veľakrát, no táto krajina ma vždy niečim prekvapí. A tak dávam prednosť cestám na vlastnú päsť. Ako sa sem dostať najlepšie? Ak plánujete cestu autom, tak pravdepodobne najvhodnejšia trasa vedie krížom cez Maďarsko a sever Chorvátska.

Ide o dosť namáhavú a náročnú trasu cez množstvo dedín a mestečiek. Najmä v Maďarsku. Cesta k moru krížom cez Chorvátsko je už veľmi rýchla. Samozrejme, za predpokladu, že sa nedostanete do dlhých kolón, ktoré vznikajú vo vrchole sezóny v mesiacoch júl a august. Vtedy je pravdepodobne najlepšie vyraziť na noc. Pripomeňme si v stručnosti zopár stredísk, ktoré máte možnosť navštíviť ak sa vydáte autom na vlastnú päsť po chorvátskom pobreží.

Crikvenica a Senj

Keď sme sa po serpentínach vydriapali na hrebeň pohoria Velika Kapela a pred nami sa v diaľke zajagala belasá hladina mora. Naskytol sa nám veľmi pôsobivý pohľad - priamo pod nami sa rozprestierala Kvarnerska riviéra, s priľahlými ostrovmi Krk, Rab, Lošinj a Cres. Tamojšie strediská sú už vyše sto rokov využívané k liečbe kožných chorôb a chorôb dýchacích orgánov. Centrom tejto oblasti je mestečko Crikvenica, ktoré je zároveň jednou z najobľúbenejších turistických oblastí Chorvátska. Už na prvý pohľad nás upútala najmä rušná pobrežná promenáda, lemovaná množstvom záhradných reštaurácií, hotelov, barov a obľúbených "slastičarni", s lahodnou jadranskou zmrzlinou. Promenáda pritom popri mori spája Crikvenicu s neďalekými mestečkami Dramalj, Selce a Novi Vinodolski. Len približne tridsať kilometrov južnejšie sa nachádza historické mestečko Senj. V stredoveku bol tamojší prístav útočiskom dalmátskych pirátov - uskočov, ktorí srdnato bojovali za svoju nezávislosť rovnako proti Turkom ako aj Benátčanom. Túto skutočnosť nám pripomenula stará pevnosť nad mestom a úzke uličky historického centra.

Vodice-Tribunj

Cesta pokračovala po kľukatej Jadranskej magistrále do známeho letoviska Vodice-Tribunj, ktoré dostali svoje meno vďaka množstvu prameňov vynikajúcej pitnej vody. Druhým dychom treba dodať, že sa tu pestuje známe víno Maraština, vyhľadávané po celom Chorvátsku. Stredisko leží v malebnej zátoke obklopenej početnými ostrovmi a ostrovčekmi najrozličnejších mien. Ten, kto si dá tu námahu a vystúpi na kopec s kostolom priamo nad mestečkom, zažije úžasný pohľad. Ako na dlani sa pred nami rozprestieral malý, ale moderný prístav, kľukaté pobrežie a na trblietavej hladine mora sa kam oko dovidelo vynárali z vody zelené kupoly ostrovov. Vodice-Tribunj však nie sú zaujímavé len romantickou promenádou či možnosťou plavby na stredovekej lodi. V ich bezprostrednej blízkosti sa totiž nachádzajú dva národné parky - Vodopády na rieke Krka, známe z filmov Winnetou a súostrovie Kornaty, o ktorých slávny George Bernard Shaw povedal: "Bohovia v snahe korunovať svoje dielo, posledného dňa zo sĺz, hviezd a dychu stvorili Kornati".

Omiš a Makarska riviera

V ceste na baska_vodajuh sme pokračovali s krátkou zastávkou v romantickom mestečku Primošten, rozprestierajúcom sa na malom polostrove a cez starobylý Trogir a Split sme sa dostali do Omiša. Už ako malý chlapec som čítal historický román Omišský korzári od Milorada Jankeviča, ktorý ma uchvátil hrdinstvom jeho hlavných postáv - slovanských korzárov, plávajúcich na svojich štíhlych lodiach v ústrety neuveriteľným dobrodružstvám. Omiš je jedným z najkrajších miest v Chorvátsku. Malebný je najmä prístav pri ústi rieky Cetina v nádhernom prostredí ovenčenom vrcholkami strmých pohorí. Stačí si prenajať čln so sprievodcom a zažijete určite nezabudnuteľný výlet do útrob kaňonu. Keďže v 12. - 13 storočí bol Omiš opevneným mestom pirátov, dodnes sa tu ako dominanta zachovala zrúcanina pevnosti Starigrad.

K najobľúbenejším miestam v chorvátskeho pobrežia patrí Makarska riviéra, ktorá sa rozprestiera od zálivu Brela po mesto Gradac v dĺžke 70 kilometrov, priamo pod masívom pohoria Biokovo. K jej strediskám patrí aj staré mestečko Brela, s úzkymi štrkovými plážami priamo pod strmými kopcami. Len niekoľko kilometrov je Baška Voda, kedysi malá rybárska osada, dnes rušné centrum, s ktorej sa dá pešo popri mori zájsť priamo do mesta Makarska. Mestečko Makarska sa v letných mesiacov mení na skutočné centrum celej riviéry, čo potvrdzujú tisíce korzujúcich turistov. Samozrejme, tým sa výpočet chorvátskych prímorských stredísk nekončí. Pripomenieme si ich postupne v ďalších článkoch.

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.