Samos a Kalymnos

Grécke ostrovy Samos a Kalymnos patria medzi neobjavené útočiska východného Stredomoria, ktoré masová turistika ešte nestihla poznamenať svojím ruchom.

Dotyk s tradíciami a nefalšovaným gréckym vidiekom môžete v súčasnosti zažiť azda už iba na ich neveľkom území.

Samos

 

Samos je jeden z najzelenších gréckych ostrovov Egejského mora. Horský reliéf tu striedajú údolia a nížiny. Pínie, jedle, gaštany, jab­lone, platany spolu s trávnatými úbočiami, olivovými hájmi a viničovými sadmi sú dokonalou ozdobou neveľkého ostrova s rozlohou 475 km2. Medzi úrodnými údoliami sú roztrúsené rybárske dedinky s bielymi domčekmi a červenými škridlovými strechami. Samos sa pýši bohatou antickou históriou. V čase mestských štátov priťahoval množstvo filozofov, architektov, maliarov a básnikov, ktorí sem v húfoch prichádzali žiť a tvoriť. Vari najznámejším rodákom bol geniálny Pytagoras, preslávený objavmi v aritmetike a geometrii. Na juhovýchode ostrova, iba niekoľko kilometrov od letiska, sa roz­prestiera najväčšie turistické mestečko Pythagorio. Každý deň odtiaľto vyrážajú lode na ostrovy Patmos, Kos, Kalymnos či Furni. Rajom mor­ských radovánok je piesočná pláž Potokaki. Nádherný výhľad na turecké pobrežie si môžete vychutnať v zálive Psili Amos. Celé severné pobrežie až do Karlowassi je vlastne zelenou serpentí­nou sprevádzanou vysokým pohorím na jednej a tyrkysovým morom na druhej strane.

Kalymnos

Pre tých, ktorí túžia na pár dni ujsť pred civilizáciou, je ako stvorený ostrov Kalymnos. Olivové a citrusové háje sú obkolesené majestátnymi vrchmi, klesajúcimi do priezračných zálivov. Medzi najväčšie atrakcie pat­ria práve výhľady na more z ich úbočí. Zaujímavosťou, ktorá preslávila Kalymnos aj za hranicami Grécka, sú „špongie" - morské živočíchy žijúce výhradne iba v tých najčistejších vodách. Od nepamäti boli korisťou tunajších odvážnych lovcov. Vyhľadávaným cieľom potápačov z celého sveta sú jedinečné podvodné jaskyne. Morské dno pobrežných vôd ukrýva viacero starých vrakov a odhaľovanie tajomstva ich útrob ponúka dobrodruhom s kyslíkovými prístrojmi neopakovateľný zážitok. Na súši si čoraz väčšiu popularitu získava lezenie po skalách.

 

Juh ostrova Kalymnos patrí prírodnému zálivu Vilhadia s dvoma piesočnými plá­žami a múzeom morských objavov. Neďaleko severného cípu sa vypína Emborios, osada s dlhou piesočnou plážou, obklopená malebnou prí­rodnou scenériou. Vo všetkých letoviskách sa môžete ubytovať výlučne v apartmánoch, ktoré sú v harmonickom súlade s tradičným vidieckym koloritom ostrova. Nezanedbateľnou prednosťou ostrova Kalymnos je skutočnosť, že ceny potravín sú bezkonkurenčne najnižšie zo všetkých gréckych ostrovov.