Bangkok- „Benátky východu“

Väčšina Thajčanov nazýva Bangkok Krung Thep, čo v preklade znamená mesto anjelov. Je to mesto rozporuplných názorov, večných nákupov, centrum politiky a kultúry, raj sexturizmu.

Bangkok je vzrušujúce a pôsobivé ázijské veľkomesto, žije v ňom až 10 miliónov obyvateľov. Je centrom všetkých politických a hospodárskych záležitostí, narastajúca prosperita priniesla aj svoje obete, problémom je prehustená doprava a množstvo smogu. V súčasnosti patrí k mestám s najhorším znečistením ovzdušia na svete a vďaka rušnej dopravnej situácii mu prischla prezývka „hlavné mesto hluku“.  V roku 2002 bola do prevádzky zavedená nadzemná dráha Skytrain, ktorá trochu odľahčila každodenný dopravný kolaps, ale ani toto opatrenie úplne nevyriešilo hlavný problém vibrujúceho mesta.

Image veľkomesta - Spaso,Bed, Q-bar,Tunnel

V Bangkoku nájdete množstvo historických pamiatok, moderné mrakodrapy, obrovské nákupné centrá – Siam, Paragon, ale aj úzke uličky s malými obchodíkmi a trhmi, kde sa  jedlá pripravujú priamo pred vašimi očami, krevety, chrobáky, kobylky, na čo máte chuť. Na ulici sa odohráva podstatná časť života Thajčanov, tu sa ľudia stretávajú, jedia, na zemi bežne spia deti a špinavé psy. Prirodzenou súčasťou tohto kolobehu je všadeprítomný odpad a špecifická aróma (alebo ak chcete špecifický smrad).

K imidžu veľkomesta neodmysliteľne patrí hýrivý nočný život. Vychytené sú lokály- Spaso,Bed, Q-bar,Tunnel, pričom v každom nájdete množstvo mladých Thajčaniek, vykonávajúcich najstaršie povolanie na svete. Prostitúcia je tu bežným javom a pre väčšinu dievčat aj jedinou šancou ako zarobiť peniaze a uživiť rodinu. Taxiky sú lacné, angličtina je však problém. Keď som sa potrebovala dostať do hotela a zadala som adresu Sukhumvit 11, taxikár číslovke „eleven“ nerozumel. Tak som skúsila Sukhumvit „one-one“, hneď so širokým úsmevom zahlásil, že o.k.

Patpong - ulička sexu

Zrejme netreba obzvlášť pripomínať najznámejšiu uličku sexu Patpong, ktorá napriek nebezpečenstvu AIDS ešte stále priťahuje tisícky turistov. Patpong je v posledných rokoch známy aj ako nočná tržnica, nájdete tu množstvo imitovaných vecí, „zaručene pravé“ Rolexky, kabelku Louise Vittone, či šatku Dior, kópie všetkých známych značiek sa dajú zohnať za pár dolárov. Ak ste rodený vyjednávač, tu si prídete na svoje, konečná suma je o 30 až 50 % nižšia ako pôvodná.

Budhistické chrámy

V Bangkoku sa nachádza okolo 300  budhistických chrámov a svätýň. Grand Palace (Kráľovský palác) je najväčšou a najvýznamnejšou pamätihodnosťou mesta. Práve tu je uložený posvätný symbol budhizmu, Smaragdový Budha. Dojala ma absolútna pokora a oddanosť, ktorú Thajčania prejavovali tejto malej soške, vysokej asi jeden meter. Na posvätné miesto sa môže vkročiť iba naboso, platí prísny zákaz fotografovania a do tesnej blízkosti sa smie iba po kolenách. Absolútne ticho a špecifická atmosféra sa postarajú o to, že na toto miesto človek nikdy nezabudne. Aj ja sa tam často v spomienkach vraciam.

Chrámový komplex Wat Phra Kheo patrí k najnavštevovanejším, najmä vďaka zreštaurovanej, 46 dlhej a 15 metrov vysokej soche Budhu, ktorá je známa ako Ležiaci Budha. V blízkosti chrámov sa nachádza Wat Po, centrum tradičnej thajskej masáže, obľúbené sú  najmä masáže nôh a olejové aromatické zábaly.

Rieka Chao Phraya a „taxi boat"

Na brehoch rieky Chao Phraya, ktorá preteká Bangkokom, nájdete najlepšie hotely- Palace Oriental, či Peninsula. Zaujímavým výletom bola cesta thajskou taxi-boat pozdĺž rieky. Voda bola strašne špinavá a studená, hladina dosť rozbúrená, blížila sa búrka, ale ten zážitok bol jedinečný. Siluetu mrakodrapov a luxusných hotelov vystriedali malé ošúchané chatrče, roztrúsené po brehoch rieky. Thajské ženy, ignorujúc zvedavé pohľady turistov, sa venovali svojim každodenným pracovným rituálom, thajské deti sa v tej špinavej vode bez problémov kúpali a v diaľke som zazrela osamoteného mnícha, zahĺbeného v modlitbách.

Bangkok - mesto anjelov

Väčšina Thajčanov nazýva Bangkok Krung Thep, čo v preklade znamená mesto anjelov. Je to destinácia, ktorá vyvoláva množstvo rozporuplných názorov, je to mesto večných nákupov, centrum politiky a kultúry, raj sexturizmu. Nuž vyberte si, ak máte radi rôznorodosť a širokospektrálnosť, určite vám ho odporúčam. O Bangkoku sa vlastne nedá písať, Bangkok sa musí zažiť.