Krompachy Plejsy: Turistické trasy Plejsy a okolie

Spiš. Územie, kde čas priamo vystupuje zo zeme, či už v podobe nemalého počtu hradov, prírodných krás, opustených štôl alebo travertínových útvarov. V okolí mesta Krompachy a strediska Plejsy sa nachádza taktiež veľa kostolíkov, kaštieľov a historických budov iného druhu. My sme zavítali s účelom sa zoznámiť s regiónom (nielen) po turistickej stránke. 
Cestou po diaľnici sme stratili Anténu takže sme okrem 2 doškriabaných cd-čiek nemali čo počúvať. Naše zmysly však zostali stále zaujaté krásnymi výhľadmi na Tatry a okolie, a po zlato-červenom západe slnka, ktorý som ako šofér sledoval len kútikom oka v späťákoch, vyšiel na obzor veľký červený mesiac vo fáze splnu… Jednoducho - už len cesta tam bola krásna. Prišli sme neskoro večer a celkom unavení, čo aj ovplyvnilo naše plány. Ranné vstávanie na východ slnka sme teda vynechali :)
Spišská kapitula
Našim úmyslom bolo prejsť pešo za deň čo najdlhšiu možnú trasu a spoznať tak okolie z bezprostrednej blízkosti. A ďalší deň autom poobzerať širšiu oblasť.

Turistika na Poráčsku dolinu a Poráč

Nikdy nespoznáte región tak, ako keď idete pešo. Máte čas vychutnávať a vstrebávať (nebavíme sa o destilátoch), porozprávať sa s domácimi a podobne. 
Možnosti pešej turistiky v okolí Plejsov sú naozaj zaujímavé.  My sme sa vybrali juho-západným smerom na Poráčsku dolinu a Poráč a odtiaľ inou trasou späť. Bola síce zaujímavá a na kráse nič nechýbalo, ale bola to predsa cyklotrasa a po dlhšom čase je to na pešiaka možno trochu monotónne. Prechádzala zmiešanými, aj čisto ihličnatými/listnatými lesmi, lúkami, vrchmi. 
Porac, Poracska dolina
poracska dolina
poracska dolina
Naša trasa: Krompachy Hotel Plejsy, Hutnik, sedlo pod Krompašským vrchom, Slovinky, Čierny bocian, Poráčska dolina, Poráč, Nad sejkovou, Galmus, Krompachy. Cca 37km.
 
Okolie, ktorým sme išli bolo ako stvorené na cykloturistiku, trasy boli všade a veľmi pekne udržiavané. Ešte sa sem určite vrátim… ale už aj s bicyklom. Cez zimu sú tieto cyklotrasy dostupné aj pre bežky a crosscountry. 
 
Lepšia voľba by bolo zájsť smerom na sever na Sľubicu /1129mnm/, priesmyk Branisko a Smerkovicu /1199mnm/, odkiaľ sú zaručene pekné výhľady, kedže patria medzi najvyššie vrchy Spiša. Pri dobrej viditeľnosti počas turistiky môžete z vrcholov pozorovať Vysoké Tatry.
Ak však máte k dispozícii auto - je to na skok do Slovenského raja a Tatier, čo sú asi úplne najlepšie voľby pre turistiku. Takisto je tu veľa autotrás, ktoré si naozaj užijete.

Ďaľšie odporúčané turistické trasy v okolí Plejsov

Trasa A:  Hotel Plejsy – SSOŠ SEZ Krompachy (mestská krytá plaváreň) – Bačov vrch – Pod Žakarovskými lúkami – Plejsy (chata Energetik) – Hotel Plejsy
Trasa B: (predĺžená alternatíva trasy A): Hotel Plejsy – SSOŠ SEZ Krompachy (mestská krytá plaváreň) – Bačov vrch – Pod Žakarovskými lúkami – Žakarovské lúky - Plejsy (horsky hotel Hutnik) – Hotel Plejsy
Trasa C:  Hotel Plejsy – Plejsy (hotel Hutnik) – Tatarkov kríž – Matúšov prameň- Klippberg (Gaborova chata) – Plejsy (hotel Hutnik) – hotel Plejsy
Trasa D: Hotel Plejsy – Plejsy (hotel Hutnik) – Tatarkov kríž – Thurzov  - Klippberg (Gaborova chata) – Plejsy (hotel Hutnik) – hotel Plejsy
Trasa E: Hotel Plejsy - Plejsy (hotel Hutnik) – Rošty – Slovinky 
Trasa F: (hrebeňovka) Hotel Plejsy – Plejsy (hotel Hutnik) – Tatarkov kríž – Havrania hlava – sedlo Bukovca – Bukovec – Vysoký vrch - Poráč – Zbojsky stôl – Nad Sejkovou – Galmus – Pod skalou – Krompachy – Plejsy
Je to hlavná hrebeňovka, na ktorú je možné nastúpiť alebo z  nej zísť na rôznych miestach (Slovinky, Slovinky - Dorotea, Lacemberská dolina (bývalá horáreň), Lacemberská dolina –záver, Poráč)
Je množstvo ďalších turistických trás, ktoré sa ale ťažko popisujú – chýbajú názvy miest a  nie sú značené.
 
Všetky trasy sa dajú absolvovať aj na horskom bicykli, v zime za dostatku snehu na ski alpových lyžiach.

Dreveník a Sobotisko

Ak ste fanúšikom lezenia, je možnosť zájsť do oblasti travertínových stĺpov - Dreveník. Ďalšia, avšak nie tak rozsiahla travertínová kopa - Sobotisko - sa nachádza hneď vedľa Spišského hradu.

Body záujmu z hľadiska výletu

Historických aj prírodných pamiatok je v okolí neúrekom. Okolitým krajom vedie Gotická cesta, ktorá v ucelenom okruhu predstavuje najzaujímavejšie a najvzácnejšie skvosty Spiša a Gemera. Spomeňme Žehriansky kostol, Sivá brada (kaplnka, minerálny prameň), ale aj Bijacovce, Ľubovniansky hrad, mesto Gelnica (banícke múzeum, zrúcanina hradu), Spišský hrad, Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule, Branisko, či vodná nádrž Ružín.
Zehra, kostol Zehra
Spisky hrad
siva brada

Hotel Plejsy

Ubytovaní sme boli v Hoteli Plejsy*** Spa & Fun Resort, ktorý je 10 minút pešo z centra Krompách a má výbornú turistickú polohu, kúsok pod svahom priľahlého lyžiarskeho strediska. Navyše sa nachádza v nádhernom prírodnom prostredí. V prípade zlého počasia môžete využiť super služby priamo v hoteli ako napr. bowlingovú dráhu alebo wellness. Pred hotelom je tiež krytý prístrešok s ohniskom, čo je super, ak ste väčšia partička. Veď pozrite fotky: http://new.hotelplejsy.sk/fotogalerie/
hotel Plejsy
hotel Plejsy

Stručne zhrnuté – čo možno vidieť na Spiši

Je toho neúrekom. Spišský hrad je asi najznámejšou a navyhľadávanejšou atrakciou Spiša, ale rozhodne nie tou jedinou. Vďaka bohatej histórii a širokou škálou terénov od údolí až po hôr si tu nájde svoje každý záujemca o históriu, šport alebo rekreáciu. Je výhodné sem prísť autom, pretože niektoré zaujímavé body sú od seba kúsok vzdialené alebo rozhádzané. 
Krompachy
Spišský hrad
Užitočné linky: