Tri NAJ kaňony Európy

Kaňonom sa označujú staršie a vyzretejšie formy dolín so strmými a vertikálnymi stenami, ktorým podobu dáva rieka, vodný sochár. Ten svojím kladivom akoby štiepil vrstvu za vrstvou reliéfu a vytváral tým čoraz hlbší a hlbší kaňon. Veľké množstvo ich nájdeme i v Európe a vynikajú medzi nimi najmä tieto tri – najväčší, najhlbší a najužší.
 

 

1. Najväčší kaňon – Verdon

Kaňon rieky Verdon (franc. Gorges du Verdon) sa nachádza na juhu Francúzska v Provensálsku. Rieka pramení v južných Alpách blízko národného parku Mercantour a vo vápencoch vyerodovala impozantný kaňon dlhý 21 km s hĺbkou 200 až 700 m a maximálnou šírkou na dne 90 metrov. Najužšie miesto v ňom sa nazýva Styx a má len pár metrov. Svojou fantastickou scenériou je prirovnávaný k americkému Grand Canyonu. Od roku 1997 je táto oblasť s rozlohou 177 km² národným parkom.

 
 

2. Najhlbší kaňon – Tara

 
Kaňon rieky Tara (srb. Kanjon Tare) s hĺbkou 400 až 1300 metrov je považovaný po kolorádskom Grand Canyone za druhý najhlbší kaňon sveta. Leží v Čiernej Hore medzi vrchmi Veliki Štuoc a Obzir. Rieka Tara patrí k najatraktívnejším a najčistejším riekam Európy. Obľúbenou aktivitou na nej je i raftingový splav. Kaňon je zapísaný do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.
 

3. Najužší kaňon – Železná brána

 
Železná brána (gréc. Síderoportes) je situovaná v tiesňave Samariá, ktorá sa nachádza v západnej časti ostrova Kréta vo vápencovom pohorí Lefká Óri (Biele vrchy). Kaňon vytvorila rieka Tarraios a do vápencového masívu sa zarezáva v dĺžke zhruba 12 km. Najužšie miesto kaňonu má skalné steny od seba vzdialené len 3 metre a smerom nahor sa úžina rozširuje na 9 – 12 metrov. Výška týchto impozantných stien je 500 metrov. Rozbúrená rieka, kolmé skalné steny a iba úzky pruh oblohy nad hlavou ponúka turistom nevšedný zážitok.
 
Zdroj fotografií: www.alanduverdon.com