Transylvánia, čo tu možno vidieť

Už dlho na nás pozerali veľmi lacné letenky do Rumunska – konkrétne do Transylvánie. Ľudia mávajú voči Rumunsku predsudky, ale práve naopak, je to veľmi krásna krajina plná milých ľudí.

Lacné letenky

Tak som ich teda v jeden večer kúpil a s priateľkou Ninou sme si spravili krátky výlet na 4 noci, sme Transylvánia. Konkrétne nás stáli letenky priamo z Bratislavy do Klužu 20€ na osobu, ale dajú sa vychytať aj oveľa lacnejšie.

Požičali sme si aj auto, nakoľko sme za tých pár dní chceli vidieť čo najviac miest. To nás stálo do 100€ + poistka, pretože už pán v rentali nás upozornil, že Rumuni jazdia ako blázni. Ako sme vyšli na cesty, tak sme zistili, že neklamal. Bolo bežné, že kamión predbiehal v dedine auto pred ním a fičal minimálne 80km/h. Často na cestách húkali sanitky a my sme tiež videli pár prevrátených áut.

Ubytovanie sme si bookli cez Airbnb

Ubytovanie sme si bookli cez Airbnb a stálo nás iba 30€ na osobu na 3 noci. Poslednú noc sme spali v aute, pretože sme bývali v meste Brašov, ktoré bolo asi 4 hodiny od Klužu a domov sme leteli skoro ráno.

Ako sme tak išli krajinou, tak sme videli ten kontrast chudoby a bohatstva. Nebudeme klamať, že tam nežijú žiadni rómovia. Je ich tam dosť, ale neprišli nám ako žiadni vagabundi. Práve naopak, usmievali sme sa na seba a kývali sme si z auta. Na cestách jazdili na drevenom voze, ktorý ťahal kôň alebo menší poník.

Na druhej strane sme však videli aj honosné domy so zlatými strieškami a rôznymi ozdobami. Rumuni, ktorých sme stretli boli naozaj veľmi milí, ochotní a vedeli výborne po anglicky.

V Rumunsku žije 60% populácie hnedých medveďov v Európe

Čo sa týka prírody, je veľmi pekná a žije v nej až 60% populácie hnedých medveďov v Európe. Jedno mláďatko sme videli aj my a vraj je to celkom bežné, stretnúť v rumunskom lese medveďa. Náš bol plachý a hneď utiekol naspäť hlboko do lesa.

Čoho je tam však ešte veľmi veľa sú kravy. Tie nám pár krát aj zablokovali cestu a museli sme počkať, kým prejdú alebo sa nám rozhodnú uhnúť.

Navštívili sme veľa hradov a zámkov, ktorých je v Rumunsku naozaj obrovské množstvo.

Bran, Rasnov, Peleš, Hunodeara

Boli sme pozrieť hrad Bran, známy tiež ako Draculov hrad. Pravdou však je, že na tomto hrade gróf Dracula v skutočnosti nikdy nebýval. Žil tam iba v románe Brama Stokera, ten skutočný žil na hrade Poenari.

Skočili sme pozrieť aj citadelu Rasnov, z ktorej bol veľmi pekný výhľad na mesto a okolitú prírodu.

Zámok Peleš bol prekrásny. Vyzeral naozaj rozprávkovo a je považovaný za jeden z najkrajších zámkov v Európe. Na videu môžete vidieť, že je obkolesený bohatým a hustým lesom.

Úžasne vyzeral aj Corvinov hrad, nazývaný aj hrad Hunodeara, ktorý je jeden z najväčších hradov v Európe. Bol postavený už v 15. storočí, neskôr prešiel rekonštrukciami a je zaradený medzi 7 divov Rumunska.

Neďaleko mesta Hunedoara sme sa boli pozrieť na rumunský Stonehenge, ktorý sa nachádza v strede lesa a toto miesto pôsobí dosť mysticky. Sú to niekoľko tisíc rokov staré kamene, ktoré sú postavené do kruhu, podobne ako spomínaný anglický Stonehenge.

Okrem hradov a zámkov sme sa boli vyviezť aj lanovkou na horu Bucegi. Vo výške viac ako 2000 m.n.m. pásli pastieri obrovské množstvo oviec a nachádza sa tam prírodný úkaz – Sfinga, o ktorej sa rozprávajú rôzne teórie, či to je dielom prírody alebo mimozemšťanov.

Na koniec spomeniem mesto Brašov, v ktorom sme bývali. Je to veľmi pekné historické mestečko, obklopené Karpatami a má približne 300 tisíc obyvateľov. Nachádza sa tam množstvo gotických a barokových stavieb, ktoré mestu dodávajú stredovekú atmosféru.

Nad mestom sa týči hora Tampa, na ktorú sme bohužiaľ nestihli vyjsť, ale je z nej vraj úžasný výhľad na celé mesto a okolie. Hore je možnosť vyviesť sa lanovkou, ale môžete si to vyšľapať aj pešo, no domáca to neodporúčala, pretože v lese turisti často stretávajú medvede.

Za tých pár dní sme toho stihli vidieť dosť a odporúčame to každému, kto si chce spraviť krátky výlet. Letenky Vás naozaj výjdu pár eur a pekné, slušné ubytovanie sa dá nájsť tiež veľmi lacno.

Bolo nám ľúto, že sme sa nestihli previezť cez známu cestu Trasfagarasan, no prechádzali sme cez málinko podobnú kľukatú cestičku, ktorá vyzerá z dronu veľmi pekne.

Užite si video a fotky, veríme, že sa Vám budú páčiť! :)

Nová kniha od Joža Terema

Recenzia