Spoznávanie zamrznutého Bajkalského jazera na vzduchovom vznášadle

Začiatkom marca 2020 sme sa vybrali na zamrznuté Bajkalské jazero so základňou v dedine Listvyanka. Väčšina ľudí chodí na Bajkal v lete, keď okolie ponúka parádne možnosti na turistiku, výlety loďou, či osvieženie v studených vodách jazera. 

Jazero je pokryté ľadom hrubým aj dva metre

My sme sa sem však vybrali počas zimy, keď je hladina Bajkalského jazera pokrytá ľadom, hrúbka ktorého dosahuje miestami až 2 metre. Miestami je ľad zrkadlovo čistý, no väčšina plochy je zvrásnená obrovskými trhlinami, dlhými aj niekoľko desiatok kilometrov.

Jozef Terem Bajkalské jazero

Pukliny tak vytvárajú na jazere nádherné obrazce, pripomínajúce prasknuté zrkadlo. Z výšky okolitých kopcov ide o nádherný pohľad. Samozrejme, jazero sa dá spoznávať aj bezprostredne priamo z ľadovej plochy. Buď pešo, na psích záprahoch alebo na vzduchovom vznášadle - Aerochod. Aerochody, veľmi podobné vodnému vznášadlu, križujú hladinu jazera do diaľky niekoľko desiatok kilometrov. Možno sa na nich dostať na najkrajšie miesta, ktoré sú bežne prístupne iba po vode. Okrem iného, mal  som tak možnosť vidieť aj lokality, kde z dna jazera unikajú plynové bublinky, ktoré zamrzli v ľade a vytvorili fantastické mozaiky. 

Do Aerchodu sa zmestí približne 6 až 9 ľudí, podľa veľkosti kabíny. Ak ste skupina nad 5 ľudí, dokáže cenu zjednať na približne 5500 rubľov na osobu. To bolo v čase našej návštevy približne 70 euro, no pozor, kurz euro a rubeľ sa veľmi výrazne a často mení! Celkom určite ale výlet Aerochodom odporúčam, čiže už pri plánovaní výletu rátajte s touto finančnou položkou.