Severné Írsko s archeologičkou: Hľadanie megalitov

Lenka Šedivá - 21.6.2020

Veľa ľudí jazdí do Severného Írska kvôli seriálu Game of Thrones, ktorý sa tu natáčal. Každý, koho sme tu stretli, sa nás na to pýtal. Moja odpoveď ale bola: “Viac ma zaujíma archeológia!” V dnešnom článku vám ukážem zabudnuté miesta, ktoré v typickom turistickom sprievodcovi nenájdete, a poradím vám, ako ich nájsť. 

Megalitická hrobka v Severnom Írsku

Ako nájsť megality? 

Najlepšie je porozprávať sa s miestnymi – okoloidúci či štamgasti v miestnom pube vám ochotne (ak si poradíte s ich prízvukom) poradia miesta, ktoré na žiadnej mape nenájdete a navyše vám dajú tipy na skratky a zaujímavé trasy. Týmto štýlom sme napríklad narazili na podzemný úkryt (souterrain), kam sa ľudia ukrývali počas nájazdov Vikingov. 

Existuje však tiež pravidelne aktualizovaná online mapa megalitov v Írsku, odkiaľ som pri plánovaní našej cesty čerpala. Nájdete ju na tomto odkaze.

Nenechajte sa odradiť počasím. Naopak! Skúmanie megalitov je v daždi oveľa dobrodružnejšie.

Ako sa k nim dostať?

Väčšina megalitických stavieb v Severnom Írsku je voľne a zadarmo prístupná. Nachádzajú sa často na súkromných pozemkoch farmárov, kam sa dostanete väčšinou cez odomknutú bráničku. Jedinou podmienkou je nezanechať po sebe neporiadok a neplašiť zvieratá. 

Pri megalitoch, ktoré sme navštívili, sa väčšinou nachádzalo malé parkovisko a ceduľa s informáciami o lokalite, kde sa napríklad dozviete polohu ďalších pamiatok v regióne. 

Tip: Zaistite si vlastnú dopravu

Ak sa chcete dostať k menej známym írskym pamiatkam, budete určite odkázaní na pršiplášť, svoje nohy a ideálne aj vlastnú dopravu. 

My si na cesty po Ostrovoch vždy požičiavame auto a dostali sme sa vďaka tomu aj na odľahlejšie miesta, kam autobusy rozhodne nejazdia. Skúsiť prípadne môžete aj stopovanie, ale s tým v Írsku nemám osobnú skúsenosť. 

Niektorí Íri majú pravek doslova pred domom. Megality sú súčasťou krajiny a života ľudí.

Pravek priamo pod oknami

Na Severnom Írsku je krásne, že praveké pamiatky sú tu neoddeliteľnou súčasťou krajiny aj života ľudí. Bežne sa okolo nich pasie dobytok, zarastajú trávou alebo stoja na príjazdovej ceste rodinného domu. Občas sa objavujú aj ako symboly – napríklad na bránach či stavbách. 

Miestni ich skrátka berú ako samozrejmosť a pri rozhovoroch sa dozviete aj všelijaké povery, ktoré o megalitoch kolujú. V minulosti ich napríklad považovali za druidské oltáre alebo hrobky obrov. 

K megalitom sa viaže veľa povier. Napríklad, že šlo o oltáre druidov alebo hrobky obrov.

Kamenné kruhy Beaghmore

Lokalita Beaghmore sa nachádza v grófstve Tyrone asi 8.5 míľ od mesta Cookstown. Objavili ju počas ťažby rašeliny a prebehol na nej archeologický výskum, vďaka ktorému sa podarilo odkryť sedem kamenných kruhov a niekoľko mohýl (cairns) z doby bronzovej. Niektoré štruktúry sú však ešte staršie, pravdepodobne neolitické.

Kruhy majú v priemere 10-20 metrov a ich funkcia bola pravdepodobne spojená s hrobkami a žiarovými hrobmi, ktoré sa na lokalite našli, možno mali tiež náboženskú alebo ceremoniálnu funkciu. 

Kamenné kruhy na lokalite Beaghmore mali pohrebnú alebo ceremoniálnu funkciu

Dolmen Legananny 

Ak vás fotografovanie baví viac než pravek, určite nevynechajte pri návšteve Severného Írska dolmen Legananny. Je to jedna z najfotogenickejších pamiatok v oblasti, hlavne pri východe či západe slnka. Dolmen sa nachádza v grófstve Down asi 9 míľ od mesta Banbridge. Je voľne prístupný. 

Legananny je asi 5000 rokov starý monument z obdobia neolitu. Pravdepodobne mal asi súvis so žiarovým pochovávaním (kremáciou) – našli sa pod ním pozostatky niekoľkých takýchto pohrebov. Dnes sa osamelo týči nad rozľahlou farmou a môžete si tak naplno vychutnať jeho tajomnú siluetu: úplne sami!

Dolmen Legananny je veľmi dobre zachovaný. Patrí medzi najvýznamnejšie írske megality.

Dúfam, že pre vás môj dnešný článok bol inšpiratívny a prehľadný. Ak máte radi históriu či archeológiu, Severné Írsko si určite pripíšte na svoj zoznam. Ja sa sem plánujem určite vrátiť a objaviť toho ešte viac! Moje ďalšie dobrodružstvá a príbehy (nielen) zo Spojeného kráľovstva si môžete prečítať na blogu Dievča v Londýne

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.