Paštikári idú na Gerlach

My Slováci sme unikátny národ. Nie je veľa takých národov, čo majú zakázané vystúpiť na svoj najvyšší vrchol. Ale keď máte vo vrecku tú správnu kartičku, tak je to quazi legálne, iba že by som sa mýlil...

Základné pravidlo číslo 1. hovorí, že na túru treba nastúpiť skoro ráno. My Bratislavčania zvaní "paštikári" toto pravidlo samozrejme dodržiavame a nastupujeme ráno asi o šiestej, ale nie na túru, ale do rýchlika smer Poprad -Tatry. Cesta v reštauračnom vozni ubieha vo veselej nálade, ani si nevšimneme, že náš vlak akosi dlho stojí pri nejakej vŕbe. Porucha rušňa! Z okna pozorujeme nádherne osvetlené tatranské štíty v jesennom slnku a bezradnosť kompenzujeme fľaškovou dvanástkou. Do Popradu prichádzame asi s hodinovým meškaním, Je už skoro obed, keď nás TEŽvéčko dopraví pod Tatry.

Tudy cesta nevede

Základom úspechu je vyhnúť sa obligátnym trasám, kde prebieha tvrdý biznys horských zvodcov, ktorí zazerajú na každého čo im tam zavadzia. A nie len zazerajú, ale nedávno aj kohosi zbili, tuším dokonca ženu. Takže „tudy cesta nevede“. Ostáva teda Martinovka v spojení s Gipsyho ferátou, alebo Tetmayerovým žľabom. Moja osobná averzia ku všelijakým železným rebríkom v horách ma núti presadiť ten Tetmayerov žľab. Je tu aj racionálny dôvod, že tá východná stena v podvečerných hodinách (kedy reálne sa predpokladá náš priestup) bude studená a depresívna, kdežto západná stena bude krásne osvetlená s teplou skalou.

Na úseku Vyšné Hágy - Batizovské pleso - Batizovská dolina sa nič mimoriadne nestane, okrem bohapustej makačky, keď treba počítať každú minútu, lebo tuším, že tie minúty budú večer chýbať. Pod Tetmayerovým žľabom môžu horolezci konečne ukázať svoje majstrovstvo a vystrašených nováčikov naviažu na lano a metodicky sa prelezie úvodný výšvih. Potom sa lano zase na dlhší čas zbalí, lebo terén nie je nijako obťažný, ak teda sa drží správna línia a nenalezie sa do vodou vyhladených platní.

Gerlach, Gerlachovský štít

Gerlach, Gerlachovský štít

Gerlach, Gerlachovský štít

Späť je cesta nemožná, napred sa ísť musí

V Gerlachovskom sedle sa ukáže ďalšia cesta. Gerlachovský štít tu pôsobí dosť impozantne a aj kolegovia lezci, keď sú tu prvý krát, tak pozerajú ako bager na tvrdú hlinu, že toto ideme vyliezť? Ale ako povedal jeden revolucionár: „späť je cesta nemožná, napred sa ísť musí“. V skutočnosti je to najkrajšie hrebeňové lezenie aké v Tatrách poznám. Obťažnosť do III. stupňa, exponované, ale pevná skala, vždy sa nájde dobrý chyt. Mám vyskúšané, že priemerne pohybovo zdatný človek aj bez horolezeckých skúseností to zvládne, len nesmie moc pozerať dole.

Gerlach, Gerlachovský štít

Gerlach, Gerlachovský štít

 

 

Túra nekončí na vrchole, ale v krčme

Timing je dokonalý. So slnkom klesajúcim za Kriváň, doliezame na vrchol. Niekto sa raduje, niekto pozerá ako Ledecká v cieli, neveriac, že to dokázal. Samozrejme Základné pravidlo číslo 2. hovorí, že túra nekončí na vrchole, ale v krčme. Nasleduje nepríjemný zostup Batizovským žľabom. Aspoň hornú sutinovú časť stihneme za šera. V dolnej časti s kramlami to nebude bohvie čo, ale radšej zostupovať pri čelovke, ako v dave turistov a rachote padajúcich kameňov.

Gerlach, Gerlachovský štít

Gerlach, Gerlachovský štít

Poznámka Dobrodruh.sk:

Podľa Návštevného poriadku TANAPU je pohyb mimo turistických chodníkov bez horského vodcu povolený len členom horolezeckého spolku pri horolezeckom výstupe aspoň III. stupňa obťažnosti.

Nová kniha od Joža Terema

Recenzia