Dni nezávislosti v Paname

Navštívil som už množstvo krajín vo svete, ale treba priznať, že Panama má naozaj svoje čaro. Pricestoval som sem začiatkom novembra. November má v tejto krajine veľmi veľký význam a možno aj odvážne tvrdiť, že väčší ako Vianoce. A prečo? Lebo štyri z najvýznamnejších dní v dejinách Panamy sú práve v novembri.

3.  novembra je Deň Panamy, čiže odlúčenie od Kolumbie. 4. november bol označený ako Deň vlajky, 10. november je Deň osláv nezávislosti v La Villa de Los Santos a nakoniec 28. november kedy sa oslavuje Panama' s Independence day. V tento deň sa Panama stala nezávislou od Španielska.

Boquete

Mestečko Boquete v Paname som prvý krát navštívil začiatkom spomínaných osláv. Toto mesto, ako aj celá krajina, sa niekoľko mesiacov (!) pripravuje na oslavu Dňa nezávislosti, ktorý berú všetci ľudia naozaj vážne. Počas osláv sú zatvorené všetky banky a verejné úrady, tak isto uzatvárajú aj mnohé ulice. Deň pred zahájením osláv je  zákaz predaja alkoholu, platný v celej Paname.
Je krásne žiť ponorený v tradíciách, ktoré toto mesto definujú. Sú to dni veľké a významné, a čaká na ne každý obyvateľ v každučičkom meste Panamy. A Boquete tiež nie je výnimkou. Celé mesiace pred slávnosťou školáci praktizujú svoje znalosti na bubnoch a netrpezlivo čakajú a cvičia na túto veľkú udalosť. Každý je veľmi zaneprázdnený prípravami a to veľké očakávanie je cítiť vo vzduchu...

Po roku čakania v krabiciach prídu na rad uniformy a kostýmy

Sú s láskou a starostlivosťou vyčistené a pripravené na oslavy. Dievčatá stoja pred zrkadlom a starostlivo dbajú na ich make-up a na prípravu svojich účesov. Celá krajina sa predvádza práve počas týchto dní. Deti v náručí babičiek a dedov, rodičia, mladí ľudia, starí ľudia, všetci stoja a stretávajú sa počas slávnosti na námestiach, v uliciach i uličkách, a sledujú oslavy. Oslavy sú prehliadkou hudby, kostýmov a samozrejme tanca. Do mestečka Boquete prichádza niekoľko tisíc ľudí z celej Panamy, aby túto prehliadku mohli vidieť a zúčastniť sa jej, taktiež aj za účasti policajnej a vojenskej akadémie. Priznajme si, oni sú superstars celej akcie. Poskytujú ochranu, bez ktorej by každý sprievod bol len o málo viac než zbierka bubnov a testosterónom zmätených dospievajúcich mužov.

Po sprievode sa slávnosti ešte len začínajú, ale to už je iný príbeh. Predstavte si, že malé mesto Boquete aj z jeho 17.000 obyvateľmi prijme približne 20.000 hostí, ktorí myslia len na pokračovanie slávností. Gratulujem dobrým ľuďom v Boquete i v celej Paname. Krásne oslavy bude zdobiť po tieto dni fiesty a Dni nezávislosti latinsko-americká hudba a tance.  Som veľmi šťastný, že moja maličkosť sa mohla zúčastniť týchto osláv.

https://m.facebook.com/profile.php?id=209591392530977&__mref=message_bubble