Pestrý Vietnam mnohých tvárí

Vietnam je rôznorodá krajina vítajúca návštevníka ruchom starobylých hanojských uličiek aj tienistými zákutiami chrámov. Po skoro "povinnej" návšteve bábkového divadla, jazera Navráteného meča a chrámov je krásne prijať pozvanie do rodiny. Sledovať šikovné ruky, ako obratne krútia "jarné závitky - spring rolls" je nezabudnuteľným zážitkom. Výbornú chuť pomáhajú dotvoriť všadeprítomné čerstvé bylinky aj suroviny, ktoré na stôl putovali priamo z poľa.

Vietnam patrí medzi skutočných gurmánov, pretože miestna kuchyňa je skutočne "po celom svete". Ovocné trhy sa chvália nielen exotickými plodmi, ale aj exotickými názvami ako "Dračie oči" alebo "Buddhove ruky", na rybom trhu je zasa možné vidieť stovky krabov s úhľadne zviazanými klepietkami, chobotnice, mušle, ryby striebristé aj farebné, veľké i ešte väčšie . A čo potom sa zastaviť u malého nenápadného stánku ponúkajúceho "Baluty"? Nič netušiaci Európan si bezstarostne objedná kačacie vajíčko natvrdo a ...... keď vajcia naťukne a odstráni kúsok škrupiny, uvidia ležať v uvarenom žĺtku zárodok. Má už celkom viditeľný tvar, vidíte aj hlavičku s očami a nožičky s pazúrikmi. S hlávkovým šalátom - dobrú chuť ....

vietnam

Jedlo, príroda, ľudia

Severný Vietnam je kapitola sama o sebe. Terasovité ryžové políčka odvážne šplhajú po prudkých úbočiach jednotlivých údolí, pretože tunajšia krajina je veľmi rozoklaná. Pôvodne tu žila jedna etnická skupina, ktorá sa líši od farieb oblečenia, ktoré dnes nosia. Počas cestovania tak môžete uvidieť pri práci ženy z kmeňa H'mong a v ďalšom údolí už zase z menšiny Dao. Trekovať po horách a stretávať miestnych obyvateľov je špecialitou oblasti Sapa, ktorá navyše ponúka chladnejšiu horskú klímu oproti dusnému juhu. Miestne trhy už ponúkajú rôznorodejší sortiment v kombinácii s ponukou zvierat, ako sú kozy a kravy. Tu sa vyjednáva pre každý dong!

Slávna Dračia zátoka Ha Long Bay je podľa povesti miesto, kde drak zostúpil do mora a svojím chvostom roztrieštil hory na tisíce malých výstupkov, ktoré teraz trčia z mora. Niektoré sú tiež pomenované, pretože pripomínajú rôzne zvieratá. Hustá zelená džungľa pokrýva strmé biele skaly, kontrast k modrej hladine je nezabudnuteľný. Všade ticho a tisíce krasových scenérií. Dokonca aj záliv bol zapísaný medzi moderné zázraky sveta. Návšteva plávajúcej dediny vznášajúcej sa na hladine je spestrením plavby spolu s prehliadkami jaskyne s kvapľovými útvarmi.

vietnam

Cisárske mesto Hue (pod patronátom UNESCO) sa chváli starobylým komplexom. V Citadele mal cisár sídlo, vedľa stáli jeho paláce a cisárske hrobky. Tu sa návštevník bez skúseného sprievodcu rýchlo stratí. Umenie starých staviteľov je možné obdivovať dodnes. Krásna prechádzka sa ponúka pozdĺž brehu Voňajúcej rieky k pagode Thien Mu, kde je aj prístavisko člnov. Zvedaví turisti si radi prenajmú bicykel a pekným výjazdom navštívia kráľovské hrobky vládcu Minh Mang. Večerné posedenie v typickej krčmičke nad lahodnou ľadovou kávou je príjemnou bodkou za každým dňom, ktorý vo Vietname prežijete.

Vydajte sa do Vietnamu s CK livingstone: http://www.livingstone.cz/zajezdy/katalog/asie/vietnam/