Mladý Slovák si splnil sen a podnikol cestu okolo sveta

Jedného dňa sa ma zmocnila túžba zbaliť si batoh a  ísť na cestu okolo sveta, túžba spoznávať svet. No lomcovali mnou zmiešané pocity. Mal som strach z  toho, čo všetko sa mi môže stať. To už však bolo neskoro. Túžbe precestovať svet sa totiž nedalo odolať.
 
Prvotný plán bola niekoľkomesačná cesta Áziou s  tým, že na Vianoce sa vrátim domov. Potom som však prstom na mape prišiel do Indonézie a  zistil som, že budem len sto dolárov od vysnívanej Austrálie. To sa nedá nevyužiť. Fajn, potiahnem to do Sydney. Lenže potom budem sto dolárov od Nového Zélandu, a  to sa už vôbec neodmieta. No a  ktorý blázon by sa vracal cez pol planéty rovnakou trasou? Moju cestu som teda povýšil na ročnú cestu okolo sveta a  bolo.
 
Tomas Vilcek
Tomáš Vilcek

Všetko sa začalo 1. augusta 2014

Hodil som osemnásťkilový ruksak na chrbát a  urobil ten najdôležitejší krok, krok vpred. Potom to už šlo samo. Najprv som zdolal prvú stopársku výzvu a  prestopoval som sa zo Slovenska do Iránu. V  Iráne som prekonal prvú vážnu krízu, no zároveň pričuchol si k jednej z  najinšpirujúcejších mentalít na svete. Pri lúčení sa s  Iránom ma však postretol aj nebezpečný konflikt s  iránskym psychopatom, pri ktorom som jediný raz musel použiť slzný plyn.
 
Nasledovala centrálna Ázia. Bizarnosť Turkmenistanu vystriedal historický Uzbekistan a centrum legendárnej Hodvábnej cesty. Po ňom prišiel na rad jeden z  vrcholov – Afganistan. Najstrašidelnejšia chudoba, najväčší strach v  očiach domácich, no zároveň najzaujímavejšie trhy a  najkrajšie mešity. To všetko sa dennodenne prelína s  vojnovým stavom, ktorý sa už zladil s  miestnym životom. Krajina, v  ktorej pochopíte, že najväčšia exotika je práve tam, kde ste za najväčšieho exota práve vy.
 
Tomas vilcek

Islam vystriedal hinduizmus a neuveriteľná India

Tento kus sveta vás hneď po vstupe doň rozseká na drobné, aby vás časom mohol opäť poskladať, a  to v  lepšej podobe. A  hory v  Nepále? Nádhera. Úplne iná rozprávka vysokohorskej turistiky.
 
 
Na rad prišla juhovýchodná Ázia, presnejšie Thajsko, Kambodža, Malajzia a  Singapur. Klasika, ktorá poteší, no ohúri menej. Nasledovalo 8000 prestopovaných kilometrov cez to nekonečné červené nič a zároveň tak veľa. To je Austrália. Vianoce na farme v  prítomnosti kengúr, Silvester v  Sydney. 
 
Krátky let a  už som žasol nad prírodnými dielami na Novom Zélande. Násobne dlhší let cez Pacifik a  nepoškvrnený svet peruánskych Ánd ako na dlani. Peru je cestovateľsky zvučné, ale Bolívia ma presvedčila, že je nielen atraktívnejšia, ale že dokonca konkuruje aj Novému Zélandu. Odbočka do Paraguaja a  záver v  Brazílii, ako inak, v  Riu.

Čo by to bola cesta okolo sveta bez Afriky?

Až na tie komplikované víza. No Afrika je celá komplikovaná, a  preto tak zaujímavá. Človek má pocit, že už toho veľa precestoval a  veľa zažil. No potom príde Afrika a  cítim sa ako keby som včera opustil moju domovinu. 
 
Pobrežie Slonoviny. Opäť úplné iné a  jedinečné trhy v  Abidjane. No aj rušný nočný život, nocovanie v  africkom slume a  omnoho viac. Napriek tomu Mali zdvihlo latku o  čosi vyššie. Najfarebnejšie, najzaujímavejšie, najnevinnejšie. Kopírujem životodarnú rieku Niger, okolo ktorej sa tiahne život v  Mali.
 
Na záver prechod nehostinnou Saharou, aby som sa z  Maroka cez Európu vrátil späť na Slovensko. Stopom, v  júli 2015. Cesta okolo sveta Tomas World Expedition trvala jedenásť mesiacov a  tri dni, čo je oficiálne jeden cestovateľský rok. Od teeeraaaz. 

Moje TOP krajiny

Medzi top krajiny na mojej ceste považujem Afganistan, pre silné zážitky z  tejto krajiny, Nepál, a  to najmä kvôli horám, ktoré milujem, Bolíviu, vďaka unikátnej prírode a  Mali, v  ktorom som našiel azda najväčšiu exotiku. Tejto prémiovej skupine tesne sekunduje Irán, India, Nový Zéland či Peru.
 
 
Avšak odporučil by som určite aj mnohé iné krajiny z  tejto cesty. Stop, indické vlaky, autobusy, pešo, loď, zdieľané taxíky a  samozrejme aj na prvý pohľad nefunkčné africké mašiny. Couchsurfing, stanovanie v  divočine a hotely za babku. Púšte striedali džungle, nekonečné roviny striedali najvyššie pohoria, neznesiteľné horúčavy striedali aj mrazy a sucha zasa dažde. Rozmanitosť. Tá bola mimoriadne dôležitá pri plánovaní cesty. 

Nezabudnuteľných zážitkov bolo mnoho, a to v každej krajine

Každú chvíľu si zaspomínam na niečo iné. Silným zážitkom určite bolo nocovanie v  africkom slume, rušné afganské trhy, sledovanie rituálneho spopolňovania mŕtvol v  indickom Varanasi alebo rozprávkový treking v  bolívijských Andách a  komplikovaný výstup na šesťtisícovku Huyana Potosí (6088 m. n. m.). 
 
Tomáš Vilček, Tomas World Expedition

A do akej miery dokáže podobná cesta ovplyvniť cestovateľa?

Samozrejme, do značnej. Človek zistí, ako úžasne dokáže tráviť čas a  potom sa už nedokáže zmieriť s  tým, že má byť odkázaný na život „do práce – domov, do práce – domov“. Preto začne špekulovať a  hľadať možnosti, ako si to v  živote zariadiť tak, aby svoju cestovateľskú závislosť nemusel obmedzovať. Samozrejme, nehovoriac o  otvorenejšom pohľade na svet.
 
Mimo iného sa mi potvrdilo, že obavy zo sveta, obavy z  neznáma a  z  exotických krajín sú prehnané. Na mnohých miestach panuje veľká chudoba, hrozné životné podmienky, ale aj mimoriadne nebezpečenstvo. Avšak stretávanie priateľských ľudí po celom svete začnú okamžite resetovať z hlavy obrázky z negatívnych správ, ktoré neustále vzbudzujú dojem, že svet je len plný nebezpečenstva. 
 
Tomáš Vilček, Tomas World Expedition
 
To, akým spôsobom a  kam presne budú smerovať vaše cestovateľské kroky, treba dobre naplánovať. To robí cestovateľa cestovateľom a  cestovanie nezabudnuteľným spoznávaním s  nenahraditeľnými zážitkami. Potenciálnym cestovateľom odporúčam pribaliť si do ruksaka vedľa cestovateľského hladu aj inštinkt a rozumný rešpekt s  pokorou k  svetu. Svet to bezpochyby ocení.

Kniha Tomas World Expedition

Pozitívne ohlasy od čitateľov mojich blogov ma časom motivovali k  tomu, aby som vytvoril prepracovanejšiu verziu blogov v  kombinácii s  tými najpútavejšími fotkami. Motivovali ma ku knihe Tomas World Expedition.
 
Tomáš Vilček, Tomas World Expedition
Tomáš Vilček, Tomas World Expedition
 
Cestovateľský príbeh v  tejto knihe vás vtiahne do silných exotík. Tak autenticky, až zabudnete, že sedíte doma a  čítate knihu. Či už sa do nej pustíte alebo nie, vedzte, že aj o  vás je reč a  cestujete so mnou. Pridajte sa ku mne, bude to vzrušujúca jazda svetom.